پرانا یوگا - سایت آموزش تخصصی یوگا
درباره وبسایت


با سلام خدمت کلیه دوستان
این وبگاه با هدف آموزش و اطلاع رسانی در ضمینه یوگا طراحی گردیده است ، و در حال حاظر مطالب وبگاه بسیار اندک است اما امید است با کمک ومساعدت همه دوستداران یوگا این وبگاه به یک مجله اینترنتی صد در صد علمی و مفید تبدیل گردد . در این وبگاه شما هیچ گونه مطلب کپی از سایت های فارسی زبان نخواهید دید و سعی شده از ترجمه منابع انگلیسی استفاده گردد . در صورت تمایل به ترجمه متن و ارسال متون و مقالات مفید و مرتبط می توانید از قسمت تماس با ما یا از طریق شماره تماس 09178021303 با ما در تماس باشید .
instagram:prana.yoga
عضویت در گروه تلگرام
09178021303محمد مسعودیان

مدیر وبسایت : پرانا یوگا
نویسندگان
برچسبها
چهارشنبه 29 مهر 1394 :: نویسنده : پرانا یوگا

- پارشووتان آسانا   Parsvottanasana (شكل13)

پارشوا Parsva به معنای كنار یا پهلو است و اوتان Uttana (شدید= ut و بسط دادن، كشیدن و دراز كردن= tan) به معنای كشیدگی شدید آمده است. پارشووتان آسانا وضعیتی است كه در آن دو طرف قفسه سینه به صورت شدید كشیده می‌شود.

تکنیک

1. در تادآسانا بایستید. (شكل1) عمیق تنفس كنید و بدن را رو به جلو بكشید.

2. كف دو دست را در پشت بدن بهم بچسبانید و شانه‌ها و آرنج‌ها را عقب بكشید.

3. دم را بیرون دهید. مچ دست‌ها را برگردانید و كف دست‌ها را تا میان پشت قفسه سینه بالا بیاورید تا انگشتان، هم سطح با استخوان كتف‌ها قرار گیرد. در این وضعیت كه دست‌های خود را در پشت قرار داده‌اید، تمسته Namaste (حالت هندی كه با چسباندن دست‌ها به همدیگر ادای احترام می‌كنند) را انجام می‌دهید. (شكل11)

4. دم را فرو دهید و پاهای خود را با یك پرش 3 تا  فوت به دو سو باز كنید. در این وضعیت بمانید و دم را بیرون دهید.

5. دم را فرو دهید؛ تنه را به سمت راست بچرخانید. پای راست را 90 درجه به سمت راست بچرخانید و انگشتان و پاشنه پا را در امتداد تنه نگه دارید. پای چپ را 75 تا 80 درجه به راست بچرخانید و آن را صاف نگه دارید و از زانو سفت كنید. سر خود را به عقب ببرید. (شكل12)

6. دم را بیرون دهید؛ تنه را به جلو خم كنید و سر را روی زانوی راست قرار دهید. پشت خود را بكشید و بتدریج گردن خود را دراز كنید تا بینی، سپس لب‌ها و سرانجام چانه با قسمت پایینی زانو تماس پیدا كنند و در آن حالت باقی بمانند. (شكل 13) پاهای خود را با كشیدن كاسه زانوها به سمت بالا سفت كنید.

7. 20 ثانیه تا نیم دقیقه با تنفس طبیعی در این وضعیت بمانید، سپس به آرامی سر و تنه را با چرخاندن تنه به دور باسن به سمت زانوی چپ حركت دهید، در همان زمان پای چپ را 90 درجه به چپ و پای راست را 75 الی 80 درجه به چپ بچرخانید، حال تنه و سر خود را بدون خم كردن پای راست هرچه می‌توانید به عقب ببرید. این حركت با یك دم باید انجام گیرد.

8. دم را بیرون دهید؛ تنه را به سمت جلو خم كنید؛ سر خود را روی زانوی چپ قرار دهید و بتدریج مثل وضعیت 6 با كشیدن گردن، چانه خود را پایین‌تر از زانوی چپ قرار دهید.

9. بعد از اینكه 20 ثانیه تا نیم دقیقه با تنفس طبیعی در این وضعیت ماندید دم را بیرون دهید؛ سر خود را به طرف وسط بیاورید و پاهای خود را در وضعیت اولیه خود قرار دهید تا انگشتان پا به طرف جلو باشند. سپس تنه خود را بلند كنید.

10. دم را بیرون دهید و با یك پرش به تادآسانا بازگردید (شكل1) و دست‌های خود را از پشت رها سازید.

11. اگر نمی‌توانید دست‌های خود را در پشت سر به هم بچسبانید؛ كافی است تا مچ راست را با دست چپ بگیرید و فن بالا را انجام دهید. (شكل14).

تاثیرات

این آسانا سفتی عضلات پا و باسن را از بین می‌برد و مفاصل استخوان لگنی و ستون فقرات را انعطاف‌پذیر می‌كند، زمانی كه سر روی زانو قرار می‌گیرد اندام‌های شكمی منقبض و تقویت می‌شوند. مچ دست‌ها به راحتی حركت می‌كنند و هرگونه سفتی آن از بین می‌رود. این وضعیت همچنین شانه‌های برآمده و آویزان را تصحیح می‌كند. شانه‌ها در وضعیت درست كاملا به عقب كشیده می‌شوند و بر اثر آن می‌توان ژرف نفس كشید.نوع مطلب : سبک : آینگر، آساناهای متوسط، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 29 مهر 1394 :: نویسنده : پرانا یوگا

- ویربدرآسانا  (دو ) یك* (شكل 10)

تکنیک

1. در تادآسانا بایستید (شكل1)

2. نفس عمیقی بكشید و پاها را با یك پرش 4 الی  فوت به طرفین باز كنید. بازوها را در امتداد شانه‌ها از پهلو بالا ببرید و كف دست‌های خود را رو به پایین نگه دارید. (شكل2)

3. پای راست را 90 درجه و پای چپ را اندكی به سمت راست بچرخانید. پای چپ را صاف نگه دارید و از زانو آن را سفت كنید. ماهیچه‌های پشت زانوی پای چپ را بكشید.

4.است را خم كنید تا ران راست به موازات زمین و ساق پا عمود بر زمین قرار گیرند. در این حال بین ران و ماهیچه ساق پای راست زاویه قائمه تشكیل می‌شود و زانوی خمیده در امتداد پاشنه پا قرار می‌گیرد. (شكل10)

5. دست‌های خود را به دو سو باز كنید چنانكه گویی دو نفر دست‌های شما را از دو سمت مخالف به طرف خود می‌كشند.

6. صورت خود را به سمت راست بچرخانید و به سمت راست خود نگاه كنید. ماهیچه‌های پشت پای چپ را كاملا بكشید، پشت پاها، پشت بدن و سرین‌ها را در یك جهت نگه دارید.

7. بیست ثانیه الی نیم دقیقه با نفس عمیق در این وضعیت بمانید؛ دم را بیرون دهید و به وضعیت 2 بازگردید.

8. پای چپ را 90 درجه و پای راست را اندكی به سمت چپ بچرخانید؛ زانوی چپ را خم كنید و وضعیت‌های 3 تا 6 را در سمت چپ تكرار كنید.

9. دم را فرو برید و به وضعیت 2 بازگردید، دم را بیرون دهید و با یك پرش به تادآسنه برگردید. (شكل1)

تاثیرات

ماهیچه‌های پا با انجام دادن این آسنه خوش حالت و نیرومند می‌شوند؛ سفتی ماهیچه‌های ساق پا و ران از بین می‌روند؛ ماهیچه‌های پا و پشت انعطاف‌پذیر می‌شوند و همچنین اندام‌های شكمی تقویت می‌شوند.

چیرگی بر وضعیت‌های ایستاده، یوگا آموز را آماده می‌كند تا وضعیت‌های پیشرفته خم شدن رو به جلو را به راحتی انجام دهد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 29 مهر 1394 :: نویسنده : پرانا یوگا
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 29 مهر 1394 :: نویسنده : پرانا یوگا
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 29 مهر 1394 :: نویسنده : پرانا یوگا
نوع مطلب : عکس پیام ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 29 مهر 1394 :: نویسنده : پرانا یوگا
نوع مطلب : عکس پیام ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 29 مهر 1394 :: نویسنده : پرانا یوگا
نوع مطلب : عکس پیام ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 29 مهر 1394 :: نویسنده : پرانا یوگا
نوع مطلب : عکس پیام ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 29 مهر 1394 :: نویسنده : پرانا یوگا

تکنیک

1. در تادآسانا بایستید. (شكل1)

2. هر دو دست را بالای سر ببرید؛ آنها را بكشید و كف دست‌ها را به هم بچسبانید. (شكل 7)

3. نفس عمیقی بكشید و پاها را با یك پرش 4 الی  فوت به طرفین باز كنید.

4. دم را بیرون دهید و به سمت راست برگردید. همزمان پای راست را 90 درجه به راست و پای چپ را اندكی به راست بچرخانید. (شكل 8) زانوی راست را خم كنید تا ران راست به موازات زمین و ساق پا عمود بر زمین قرار گیرد به گونه‌ای كه بین ران راست و ماهیچه ساق پا یك زاویه قائمه تشكیل شود. زانوی خم شده نباید انسوی قوزك پا قرار گیرد بلكه باید در امتداد پاشنه پا قرار گیرد.

5. پای چپ را بكشید و آن را از زانو سفت كنید.

6. همچنان كه در تصویر نشان داده است؛ صورت، قفسه سینه و زانوی راست باید در جهت پای راست قرار گیرند. سر را بالا ببرید و ستون فقرات را از دنبالچه بكشید. در این حال به كف چسبیده دو دست خود خیره شوید. (شكل 9)

7. بیست ثانیه تا نیم‌دقیقه این وضعیت را با تنفس طبیعی حفظ کنید.

8. وضعیت‌های 4 تا 6 را در طرف دیگر یعنی در سمت چپ تكرار كنید.

9. دم را بیرون دهید و با یك پرش به تادآسنه بازگردید. (شكل1)

*** همه وضعیت‌های ایستاده توان فرسا هستند اما این وضعیت استثنا است. افرادی كه قلب ضعیفی دارند نباید این آسنه را انجام دهند. حتی افرادی كه نسبتا نیرومند هستند نباید مدت زیادی در این آسنه باقی بمانند.

تاثیرات

در این وضعیت قفسه سینه كاملا بسط پیدا می‌كند و این به تنفس عمیق یاری می‌رساند. این آسنه سفتی شانه و پشت را از بین می‌برد؛ قوزك و زانو را نیرومند می‌كند و سفتی گردن را بهبود می‌بخشد. افزون بر این به كاهش چربی اطراف سرین می‌انجامد.
نوع مطلب : سبک : آینگر، آساناهای متوسط، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

3. اوتیتا پارشواكونا آسانا  چهار* Utthita Parsvakonasana (شكل‌های 5 و 6)

پارشوا Parsva به معنای كنار یا پهلو و كونا Kona به معنای زاویه آمده است. این آسانا حالتی از زاویه است كه به یك سو بسط یافته است.

تکنیک

1. در تادآسانا قرار بگیرید. (شكل 1) نفس عمیقی بكشید و با یك پرش پاها را 4 الی  فوت باز كنید. بازوها را از پهلو همسو با شانه‌ها باز كنید و در این حال كف دست‌ها را رو به پایین نگه دارید. (تصویر 2)

2. در حالی كه آهسته نفس خود را بیرون می‌دهید پای راست را 90 درجه به راست و پای چپ را نیز كمی به سمت راست بچرخانید. پای چپ را به حالت كشیده نگه دارید و زانوی چپ را سفت كنید. پای راست را به گونه‌ای خم كنید كه ران و ساق پا یك زاویه قائمه بسازند و ران راست به موازات زمین قرار گیرد.

3. كف دست راست را كنار پای راست قرار دهید تا زیر بغل راست قسمت بیرونی زانوی راست را بپوشاند و با آن تماس پیدا كند. دست چپ را از روی گوش چپ به سمت جلو دراز كنید و سر خود را به سمت بالا نگه دارید. (شكل‌های 5 و 6)

4. كمر را سفت كنید و زردپی پشت زانو را بكشید. قفسه سینه، سرین‌ها و پاها باید در یك خط قرار گیرند. برای این منظور سینه را به سمت بالا و عقب حركت دهید. بكوشید تا همه قسمت‌های بدن را با تمركز به قسمت عقبی سرتاسر بدن مخصوصا ستون فقرات، بكشید. ستون فقرات را به گونه‌ای بكشید تا تمام مهره‌ها و دنده‌ها حركت كنند و این احساس به وجود آید كه حتی پوست منبسط و كشیده می‌شود.

5. نیم تا یك دقیقه در این وضعیت بمانید و عمیق و نرم نفس بكشید. دم را فرودهید و كف دست راست را از زمین بلند كنید.

6. دم را فرودهید. پای راست را صاف كنید و دست‌ها را مثل وضعیت یك بلند كنید.

7. دم را بیرون دهید و وضعیت 2 تا 5 را در طرف دیگر تكرار كنید.

8. دم را بیرون دهید و با پرش به تادآسنه بازگردید. (تصویر 1)

تاثیرات

این آسانا باعث نیرومندی قوزك پاها، زانوها و ران‌ها می‌شود؛ نقص ساق پاها و ران‌ها را برطرف می‌كند؛ قفسه سینه را بسط می‌دهد؛ چربی اطراف كمر و سرین را كاهش می‌دهد؛ دردهای سیاتیك و درد حاصل از التهاب مفاصل را تسكین می‌دهد؛ فعالیت دودی مجرای دفع را افزایش می‌دهد و به تسهیل دفع می‌انجامد.
منبع : رونوشت از کتاب دانش یوگا برگردان :علی رضا اقدمی باهر از

light on yoga :b k s iyengar

www.pranayoga..ir

یوگا کانال :   https://telegram.me/pranayoga

نوع مطلب : آساناهای مقدمانی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


موضوعات
آمار وبسایت
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

با عضویت در کانال تلگرام ما همیشه بروز باشید :)
برای ورود به کانال کلیک کنید / دانلود تلگرام نسخه ویندوز
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو