پرانا یوگا - سایت آموزش تخصصی یوگا
درباره وبسایت


با سلام خدمت کلیه دوستان
این وبگاه با هدف آموزش و اطلاع رسانی در ضمینه یوگا طراحی گردیده است ، و در حال حاظر مطالب وبگاه بسیار اندک است اما امید است با کمک ومساعدت همه دوستداران یوگا این وبگاه به یک مجله اینترنتی صد در صد علمی و مفید تبدیل گردد . در این وبگاه شما هیچ گونه مطلب کپی از سایت های فارسی زبان نخواهید دید و سعی شده از ترجمه منابع انگلیسی استفاده گردد . در صورت تمایل به ترجمه متن و ارسال متون و مقالات مفید و مرتبط می توانید از قسمت تماس با ما یا از طریق شماره تماس 09178021303 با ما در تماس باشید .
instagram:prana.yoga
عضویت در گروه تلگرام
09178021303محمد مسعودیان

مدیر وبسایت : پرانا یوگا
نویسندگان
برچسبها
سه شنبه 11 شهریور 1393 :: نویسنده : پرانا یوگا
 • سانسکریت از خانواده زبان های هندو و ایرانی و آرین است . نزدیکترین زبان به آن زبان پارسی باستان و زبان اوستایی است . ریگ ودا قدیمی ترین متنی است که از سانسکریت باقی‌مانده است

 • در اینجا لیست کوتاهی از واژه  های سانسکریت که  اغلب استفاده می شود و پیشوندهای  که به وضعیت های   یوگا مربوط  می شوند وبه شما  کمک خواهد کرد که نام سانسکریت وضعیت ها را بهتر یاد بگیرید ارائه شده است :


 • نیمه:Ardha – half
 • سرپایین یا به سمت پایین: Adho – downward
 • محدود کردن :Baddha - bound
 • یک:Eka  - one
 •  یک پا :Eka pada – one foot/leg
 •  دست :Hasta – hand
 •   زاویه _گوشه :Kona - angle
 • صورت :Mukha – facing
 •   پا :Pad- foot
 • چرخیده :Parivrtta –revolved/twisted
 •  جانبی _به پهلو :Parsva/parsvo – side
 • سر بالا _ به سمت بالاUrdhva - upward
 • شدید :Uttan/ottan – intense
 • توسعه یافته :Utthita – extended
 •  به پشت _ خوابیده :Supta – sleeping/supine
نوع مطلب : لغت نامه ساسکریت، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

 • The 4th Asian Yoga Sports Championship will be held from 14th to 16th November, 2014 at Seoul, Korea to be organize by Korea Yoga Federation of Sports for All under the auspices of Asian Yoga Federation. For participation please contact Mr. Ashok Kumar Aggarwal, Secretary General, Asian Yoga Federation, Mobile No.+91-94174-14741, e-mail:-yfiashok2000@yahoo.co.in


 چهار مین دوره مسابقات آسیایی قهرمانی یوگای ورزشی  در تاریخ  از 14-16 نوامبر، 2014   برابر با 23 تا 25 آبان 93  در سئول، کره جنوبی برگزار می شود.که توسط  " فدراسیون ورزش یوگا  برای همه" کشور کره و تحت نظارت فدراسیون یوگا آسیایی سازمان دهی شده است . برای شرکت لطفا با آقای Ashok دکومار آگراوال، دبیر کل فدراسیون یوگا آسیایی، شماره موبایل + 91-94174-14741، ایمیل: -yfiashok2000@yahoo.co.in می توانید تماس بگیرید .نوع مطلب : اخبار، مسابقات جهانی یوگا، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 9 شهریور 1393 :: نویسنده : پرانا یوگا

این مقاله توسط خانم ندا سیافان از اعضا گروه پرانا ترجمه شده است .

قسمت اول 

رهایی از اعتیاد

اعتیاد به سلامت جسم و جانمان آسیب می رساند، و عمیقا بر آنهایی که دوستمان دارند تاثیر می گذارد. ولی افرادی که درگیر اعتیاد هستند، به نور امیدی از میان تاثیرات آسودگی و تمرکز یوگا دست می یابند.

نویسنده: استاسی استاکین

یک نمایشنامه نویس 32 ساله اهل لس آنجلس می گوید: "همیشه میگفتم زمان مورد علاقه من برای کشیدن سیگار، بعد از تمرینات یوگاست." او از سن 15 سالگی شروع به کشیدن سیگار کرده بود و گهگاهی هاتا یوگا تمرین می کرد و عادات روزانه اش را ادامه می داد تا هنگامی که زمان خود را صرف انجام یوگای کودالینی در استودیوی یوگای گلدن بریج در لس آنجلس کرد. در آنجا "گرموخ کور خالسا" در محدوده جسمی و ذهنی هنرجویانش با دم پرتوان آتشین خود، و گرایش به سوی یاد دادن هر آسانا در طول حداکثر 11 دقیقه تلاش می کرد.

لوین می گوید: وقتی می دیدم ذهن و بدنم در حال قوی تر شدن هستند، از کشیدن سیگار خسته شدم و دیگر هیچ حسی به آن نداشتم. متوجه شدم که اگر می توانم درد بدنم را تحمل کنم، پس حتما می توانم با درد نکشیدن سیگار کنار بیایم."

لوین از یوگا به عنوان ابزاری برای خلاص شدن از شر اعتیاد استفاده کرد. متخصصان اعتیاد نیز در اعمال فردی، برنامه های توانبخشی، و روش های بازیابی 12مرحله ای، به تایید اینکه روش ذهن-جسم-روح یوگا، یک روش کمک درمانی برای درمان اعتیاد به مواد مخدر، نوشیدنی های الکلی، و استفاده ی نادرست از خوراکی ها، هم چنین رفتارهای اعتیاد آور مانند قمار و یا خرید کردن بیش از حد می باشد،پرداختند. دکتر ماری مارگارت فردریک، روان درمان نیویورکی توضیح می دهد که: " یوگا مشکلات بیولوژی و روانی مربوط به اعتیاد را درمان می کند. معتادان اساسا از درون غیر قابل کنترل می باشند. عزم و اراده ی یوگا به افراد کمک می کند تا کنترل جسم و جان خود را بازیابند."

بر طبق آمار سازمان بهداشت و خدمات انسانی آمریکا در سال 2000، 12میلیون آمریکایی (یا 6.3 درصد جمعیت بالای 12 سال) از داروهای غیر مجاز استفاده می کردند. بررسی های مشابه حاکی از آن است که بیش از نیمی از شهروندان آمریکایی بالای 12 سال اظهار داشته اند که از مصرف کنندگان نوشیدنی های الکلی هستند، و بیش از 5 درصد از این جمعیت، مشروب خور افراطی می باشند. بر اساس براوردها، 65.5 میلیون شهروند آمریکایی بالای 12 سال نیز از انواع محصولات تنباکو استفاده می کنند. بی شک همه ی این افراد معتاد نیستند، اما هزینه های مالی و عاطفی استفاده کنندگان از مواد مخدر و دارو بسیار سنگین است. مطالعاتی که بر سو استفاده از داروها و الکل، و اعتیاد به الکل در انستیتوی ملی انجام گرفته است،حاکی از آن است که مجموع هزینه های مربوط به درمان، پیشگیری، مراقبت های بهداشتی، درآمد های به هدر رفته، جرم و جنایات، و رفاه اجتماعی در سال 1992، حدود 245.7 بیلیون دلار بوده است، و وابستگی طولانی مدت به مواد مخدر و الکل برای افراد معتاد عوارض جسمی نیز در پی دارد. عادت به نوشیدن غیر افراطی نیز از نظر روان شناختی چالش برانگیز است. کور خالسا می گوید: " یوگا برای افرادی که سخت در دام اعتیاد گرفتار هستند، بسیار مشکل است. ذهن معتاد از هم پاشیده و پراکنده است. او احساسات سرکوب شده ی زیادی دارد که مواد مخدر آن ها را آرام می کند. برای اینکه هشیار بماند، مجبور است 10 بار به سختی کار کند." او از یک تجربه ی شخصی سخن می گوید که 8 سال از اوایل جوانی خود را در اعتیاد به داروهای غیر مجاز به سر برد.

تسکین فشار

مسلما استفاده از یوگا در مراکز درمان اعتیاد، جزء روند کلی درمان نمی باشد. پیتر استین، مشاور دارویی معتادان سامرویل در انستیتوی کارلس شمالی ایالت ماساچوست که نیز معلم یوگای شناخته شده ای است، گفت: "یوگا در بین متخصصان اعتیاد مقوله مطلوبی نیست." فقط تعداد انگشت شماری مطالعا بر روی این موضوع انجام شده است. بنابراین مدارک زیادی برای از بین بردن شک و تردیدها وجود ندارد.اما استین در سال 1997 مطالعاتی را به مجله ی درمان های ثانویه ای که یوگا را برای درمان اعتیاد سودمند می دانند اهدا کرد. با توجه به آزمایشات بالینی تصادفی که با استفاده از حرکات یوگا در یک کلینیک متدون در بوستون انجام گرفت، مطالعات حاکی از آن بود که در گروهی که در آن از یوگا استفاده شد، روند درمان به اندازه ی روش قدیمی روان پویا شناسی رو به رشد بود.

این یکی از دلایلی است که استین گرایش به سمت یوگا دارد. وقتی در کلاس های یوگای کارلس شمالی حاضر می شود، بیمارانش را طوری راهنمایی می کند که توجهشان را به درون معطوف کرده که احساسات جسمی خود را دریابند و از نفس های خود آگاه شوند. این روش می تواند تاثیرات بسزایی در آرام کردن فرد داشته باشد. زیرا هر احساس یا هر نفس فقط یک تجربه ی آنی است که بدون بصیرت قابل دسترسی می باشد. بیمارانی که بطور منظم در کلاس های یوگا شرکت می کنند، اظهار دارند که در این نوع از درمان، حس شناخته شده ی بهتری دارند.

استین می گوید: "در واریز پوز، عکس العمل های ثابت، و بحث های معمولی کاملا غیر مربوط هستند. به جای آن، بیماران تشویق به در لحظه بودن، و حس کردن چیز هایی فرای تجربه ی معمولی خود می شوند."

از آنجایی که یوگا کمک به بهبود اعتیاد میکند، به بازتاب رویه های بیشتر درمان بیماری های دیگر بطور کامل و همبسته می انجامد. برای مثال، در بیمارستان روانی "سریا توکسون" در آریزونا، یوگا یکی از مکمل های درمانی می باشد که شامل طب سوزنی، روان درمانی کمک اسبی (استفاده از اسب برای انعکاس پاسخ های احساسی)، کاهش دوباره حساسیت حرکات چشمی (استفاده از محرک های بینایی و شنوایی برای مقابله با مشکلات حافظه)، و رقص یا جنب و جوش می باشد. تمام این گزینه ها به بیمار شانسی برای تشکیل برنامه ای بر طبق نظر خود داده،و تصور اینکه جسم همانند ذهن، ضربه های احساسی را به خود گرفته و نشان می دهد را بررسی می کند.

سیرا توکسون، سخنگوی کیت آرنولد، می گوید: "خواسته ی ما یافتن راههای متفاوت برای گشودن ناگفته های درون است. یوگا راهی برای بازسازی کامل درون می باشد."


 

منبع وبسایت : http://www.yogajournal.com/

ترجمه: ندا سیافان (باشگاه نشاط )

کپی بدون ذکر منبع مجاز نمی باشد.

 


نوع مطلب : یوگا و اعتیاد، مقالات، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


موضوعات
آمار وبسایت
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

با عضویت در کانال تلگرام ما همیشه بروز باشید :)
برای ورود به کانال کلیک کنید / دانلود تلگرام نسخه ویندوز
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو