آموزش تخصصی یوگای پرانا
درباره وبسایت


با سلام خدمت کلیه دوستان
این وبگاه با هدف آموزش و اطلاع رسانی در ضمینه یوگا طراحی گردیده است ، و در حال حاظر مطالب وبگاه بسیار اندک است اما امید است با کمک ومساعدت همه دوستداران یوگا این وبگاه به یک مجله اینترنتی صد در صد علمی و مفید تبدیل گردد . در این وبگاه شما هیچ گونه مطلب کپی از سایت های فارسی زبان نخواهید دید و سعی شده از ترجمه منابع انگلیسی استفاده گردد . در صورت تمایل به ترجمه متن و ارسال متون و مقالات مفید و مرتبط می توانید از قسمت تماس با ما یا از طریق شماره تماس 09178021303 با ما در تماس باشید .
instagram:prana.yoga
عضویت در گروه تلگرام
09178021303محمد مسعودیان

مدیر وبسایت : پرانا یوگا
نویسندگان
برچسبها
پنجشنبه 28 اسفند 1393 :: نویسنده : پرانا یوگا

منبع : یوگا خاص تیپ بدنی شما  

نوشته :دیوید فراولی وسندرا سامرفیلد رزاکهشت وجه یوگا

پاتنجلی یوگای کامل هشت وجهی ای را ترسیم می نماید که تمام جوانب زندگی ما را هم از درون و هم بیرون بررسی می کند. هشت وجه یا بخش آن (آشتانگا) به قرار زیر است:

رفتار

یاما[1]

بهبود سبک زندگی

نیاما[2]

وضعیت های یوگا

آسانا[3]

کنترل پرانا

پرانایاما[4]

کنترل حواس

پراتیاهارا[5]

تمرکز

دهارانا[6]

مدیتیشن

دهیانا[7]

ادراک

سامادهی[8]

 

 

1-پنج یاما: پنج تمرین رفتار شخصی و اجتماعی

یاماها تمریناتی در جهت حذف رفتارهای اشتباه، مضر و نگران کننده هستند. آنها اساس زندگی صحیح، آرامش بخش و متوازن چه از لحاظ فردی و چه اجتماعی ایجاد می نمایند. با کمک این پنج یاما، یوگا الگوی ساده ای از نظم فردی که مشکلات ناشی از روش های زندگی مادی را از میان می برد، ایجاد می نماید. یاما، راهنمای اخلاقی خوبی برای معلمان یوگا و پزشکان آیورودایی ارائه می کند.

 

پنج یاما

بی ضرر و بی آزار

آهیسما[9]

راستگویی و صداقت

ساتیا[10]

استفاده صحیح از انرژی جنسی

برهماچاریا[11]

بدون سرقت

آستیا[12]

بدون مالکیت

آپاریگراها[13]

 بقیه مقاله در ادامه مطلب 


آهیسما یا بی آزار در ابتدا می آید. اساس و بنیاد سبک های زندگی آگاهانه و درمانگراینست که خواهان آسیب و آزار رساندن به هیچ موجود زنده ای نباشیم نه فقط انسان ها بلکه تمام موجودات حتی سنگ ها. به یاد داشته باشد که آسیب رساندن به دیگران، چه از لحاظ فکری، اعمالی یا احساسی به خود ما نیز آسیب می رساند. بی آزاری اشاره به خودداری از هر رفتاری که باعث آزار و افزایش اعمالی که آسیب رسانی را کاهش داده و از هرگونه ضرر و صدمه ای جلوگیری می کند، می باشد.

راستگویی دومین اصل است. راستگویی و صداقت در افکار و اعمال برای آرامش ذهن و ایجاد تعاملات اجتماعی مبتنی بر اعتماد و بدون تعارض ضروری است. راستگویی و صداقت از خود ما آغاز می شود. ما می توانیم دیگران را بفریبیم اما خودمان حقیقت کاری را که داریم می کنیم، می دانیم.

دزدی نکردن به معنای تصاحب نکردن آنچیزی است که به ما تعلق ندارد. این مقوله عموما شامل اشاء مادی می گردد اما عوامل روانی را نیز در بر می گیرد مثلا از بین بردن شهرت و خوشنامی کسی با بدگویی کردن از ایشان. اشیاء مادیدارای نیروی روانی هستند. اگر ما چیزهایی که انونا به ما تعلق ندارند را تصاحب کنیم، نیروی روانی منفی آنها ما را خم خواهند کرد.

برهماچاریا به معنی جلوگیری از سوء رفتارهای جنسی است که عامل اصلی فریب و آزار خودمان و دیگران است. استفاده ی اشتباه از انرژی جنسی عامل اصلی رنج اجتماعی و روانی است. انرژی جنسی اگر به درستی استفاده شود عامل شفادهنده و انرژی های معنوی است.

مالکیت نداشتن به معنی اینست که ما نباید فکر کنیم که مالک چیزی هستیم. باید به دارایی های خود به چشم اموال عمومی و خودمان را به عنوان خادمی برای خدمت به بشر نگاه کنیم. مالکیت نداشتن عدم میل به تملک و دوری از حرص و آز را شامل گشته و فقط به داشتن اموال کم اشاره نمی کند. این خصیصه یک ساده زیستی مادی را در پس تمرینات یوگا نشان می دهد.

 

2-پنج نیاما: پنج تمرین پیشرفت شخصی، اصول سبک زندگی یوگایی

نیاماها اصول تمرینات فردی به جهت درمان خویشتن و تعالی فردی می باشد. آنکه ما هستیم نتیجه این است که چگونه زندگی  و در زندگی روزمره رفتار می کنیم. اعمال روزانه ما بازتاب دهنده انگیزه ها و ارزش های اصلی ماست.

 

 

پنج نیاما

 

پاکیزگی و خلوص

شاوچا[14]

قناعت و رضایتمندی

سانتوشا[15]

نظم فردی

تاپاس[16]

مطالعه فردی

سوادهیایا[17]

تسلیم اراده الهی بودن

ایشوارا پرانیدهانا[18]

 

خلوص اشاره به پاکیزگی و نظافت بیرونی دارد از جمله پیروی از یک رژیم غذایی پاک و گیاهخواری. رژیم گیاهخواری یکی از قدرتمندترین کمک برای مدیتیشن است و باید توسط پرتوجویان جدی یوگا رعایت شود. خلوص و پاکی به خلوص و پاکی قلب و ذهن نیز اشاره دارد. ما باید از سموم ذهنی و جسمی دور باشیم تا بتوانیم با ظرفیت و انرژی کامل زندگی کنیم. یک ذهن پاک، فارغ از نیاز، حرص و طمع، ترس و دیگر موانع احساسی، نظم و ترتیب و حکمت و معرفت ایجاد می کند.

قناعت و رضایتمندی به معنی حفظ تعادل در هرکاری که انجام می دهیم است. رضایتمندی به معنی از خودراضی بودن نیست.رضایتمندی حقیقی به معنی آرام ماندن در تمام پستی و بلندی های زندگی است. خاطرجمع بودن، توانایی متمرکز باقی ماندن، در تمام اعمال و در تمام طول زندگی کلید موفقیت ماست.

تاپاس به معنی نظم و انضباط است و به استفاده مستمر از اراده به منظور دستیابی به هدفی پرمعنا می باشد که اشاره به توانیی کم کردن فعالیت ها در طی مسیر دارد. در هر زمینه ای در زندگی، چه در رقابت یا تجارت، ما به انگیزه و نظم نیازمندیم. اراده ای که تحت هر شرایطی به مسیرمان ادامه دهیم. به منظور ادامه حرکت در مسیر و دستیابی به آگاهی بالاتر باید در تمرین تاپاس ثابت قدم بمانیم.

مطالعه فردی به معنای شناخت اینکه چه کسی هستیم و ظرفیت ها و وابستگی های حقیقی ما چیست، می باشد. هرکدام از ما طبیعت و استعداد بی نظیری داریم که باید آن را کشف کنیم. چیزی که برای یک نفر خوب است ممکن است برای شخص دیگر مناسب نباشد.

بنابراین، با پیروی از این اصل، یوگا همیشه بر اساس فرد تنظیم می گردد. تمام تمرین های یوگایی وسیله پیشرفت شخصی است نه یک سیستم خارجی که به ما تحمیل شده است.

تسلیم اراده الهی و کیهانی تنها یک موضوع مذهبی نیست. به معنی تعالی نفس و ملزومات رسیدن به آگاهی بالاتر در طی زندگی و تسلط بر گیتی پهناور است. با نفسی یکپارچه امکان تجربه «کل» به جای اسیر «من» کوچک باقی ماندن است.

 

3-آسانا

آسانا شامل وضعیت ها و حرکت های فیزیکی به جهت از بین رفتن تنش، دفع سموم و آماده سازی ذهن برای مدیتیشن است. آسانا نه تنها شامل وضعیت های آشنای یوگا همچون ایستادن بر روی شانه بلکه توالی حرکاتی ناآشنانیز می شود. این اولین مرحله تمرین فردی بر روی جسم فیزیکی ماست – بنیان هرآنچه در زندگی انجام می دهیم.

آسانا در مراحل بعدی مزایای بیشتری دارد. تمرکز بر روی مراحل تمرین آسانا به جای انجام یک وضعیت خاص، پرتوجو با نحوه عملکرد ذهن خود و موانعی که بواسطه تجربیات گذشته ایجاد شده استآشنا می شوند. آسانا می تواند گونه ای از مدیتیشن باشد.

 

4-پرانایاما

پرانای اضافی یا انرژی برای دستیابی به اهداف یا رسیدن به هرچیز مهمی در زندگی، لازم است. اکثر تمرینات پرانایاما شامل تمرینات تنفسی است که نیروی حیات را بالا می برد تا انرژی افزایش یافته، ذهن بیدار گشته، بدن پاکیزه گردد. آنها شامل گونه های خاصی از تمرینات تنفسی می گردد. آسانا حالت تعادل بدن را حفظ می نماید به گونه ای که می توانیم از طریق پرانایاما بر روی پرانای خود کار کنیم.

اگرچه، پرانایاما به تمام ابزارهای رشد و کنترل پرانا در جسم و ذهن گسترش می یابد و دسترسی به منابع پرانا چه درونی و چه بیرونی دارد (به عنوان مثال، ترسیم پرانای خورشید).

برخی از تکنیک های پرانایاما تمرینات معنوی هستند که بطور خاص برای گسترش ارتباطی عمیق تر با زندگی کیهانی و نیروهای دگرگون کننده اش بکار می روند.

 

5-پراتیاهارا

پراتیاهارا اشاره به روش های گوناگون مدیریت احساسات و کنترل حواسی که منبع اصلی ما برای تماس با جهان بیرونی است، دارد. هرآنچه ما از طریق حواسمان دریافت می کنیم بر روی ذهنمان اثر دارد، همانطور که غذایی که می خوریم بر روی بدنمان اثر می گذارد. بسیاری از اساتید بزرگ گفته اند که «شما همرنگ جماعت خواهید شد.» احساسات شما محیط اطرافتان را جذب خواهد کرد. از طریق استفاده صحیح از حواس ما قادر خواهیم بود تا با انتخاب، هماهنگ با جهان اطرافمان تعامل کنیم.

اکثر روش های پراتیاهارا شامل بازگشت از بار حواس خارجی و رسیدن به آرامش و سکوت درونی است. ریلکسیشن عمیق بخشی از پراتیاهارا است که شامل فرصت استراحت به ارگان های حرکتی دادن است. اکثر تمرین آساناها باید با گونه ای از پراتیاهارا همچون شاواسانا (وضعیت جسد) پایان پذیرد.

 

6-دهارانا

دهارانا شامل تمرینات تمرکزی ای است که توجه ما را تثبیت و متمرکز می گرداند. توجه قدرت اصلی ذهن است. ما باید بیاموزیم که آن را همچون ماهیچه ورزش دهیم اگر تمایل داریم ظرفیت های ذهنی بالاتری را فعال سازیم. درغیر اینصورت تحت کنترل نیروهای خارجی بوده و در شناخت هدف متعالی زندگی مان شکست خواهیم خورد. با ترویج قدرت توجه تمام قدرت های ذهن به تدریج بر ما آشکار خواهند گشت.

روش های معمول دهارانا شامل تمرکز بر روی چاکراهای متعدد (منابع انرژی درونی) و خیره ماندن به اشیایی خاص (همچون شعله ی شمع) است، تا زمانیکه ذهن ما ثبات بیابد. تمرکز اساس مدیتیشن است. با تمرکز بدن در وضعیتی ثابت، آسانا کمک به تمرکز ذهن می نماید.

 

7-دهیانا

دهیانا به مدیتیشن اشاره می کند که تمرکزی ثابت یا تفکری عمیق بر روی یک فکر خاص می باشد. از طریق حفظ توجه یکسویه، می توانیم به درک عمیق واقعیت هرآنچه بر روی آن مراقبه می کنیم، خواهیم بود. توجه کامل مان را بطور مستمر مبذول هر آنچه بنماییم، معنی واقعیش برایمان آشکار خواهد شد. تمام زندگی با ما سخن می گوید اگر بتوانیم به ذهن مراقبه گر وارد شویم. عالی ترین ابزار معرفت هیچ ابزار یا کتابی نیست بلکه آگاهی به ثبات رسیده ی ماست.

مدیتیشن روش اصلی یوگای کلاسیک است و هدفش کنترل ذهن است. روش های مدیتیشن یوگایی متنوع شامل خودکاوی، تسلیم اراده ی الهی بودن، تمرینات عبادتی، تمرینات انرژی و استفاده از مانترا (صدای ازلی) است. آسانا بدن را ببه ثبات می رساند تا به ثبات ذهن برای انجام مدیتیشن کمک کند.

 

8-سامادهی

سامادهی شامل ادغام ذهن با هدف مورد توجه اش است که بطور طبیعی از طریق مدیتیشن مداوم صورت می گیرد. هنگامیکه ذهن با هدفش متحد می گردد ما آرامش و شادی بی نظیری را تجربه می کنیم. ما درک می کنیم که هر آنچه ما می بینیم، منظره ای از طبیعت متعالی تر و جانی تر ماست. ما می توانیم احتمالا سامادهی را به عنوان تمرکز همه جانبه درک کنیم به گونه ای که ما کاملا خود را وقف آنچه مشغول انجام آن هستیم می نماییم و خود را کاملا فراموش می کنیم. ما به قلب معنوی عمیق تر خود وارد شده و تمام نگرانی های دنیای خارج را فراموش می کنیم.

سامادهی هدف نهایی تمرین یوگاست که از طریق مدیتیشن طولانی مدت بوجود می آید. یوگا به ما نشان می دهد چگونه به این حالت خوشی و سعادتمندی درونی با روش کارکردن مرحله به مرحله بر روی جسم، پرانا، حواس، ذهن و قلب برسیم. یوگا به ما نشان می دهد که چگونه رفتار و زندگیمان را در تمام سطوح لبریز انرژی کنیم تا به این هدف متعالی که عموما مختص معدود عرفا است، برسیم.[1]Yamas

[2]Niyamas

[3]Asana

[4]Pranayama

[5]Pratyahara

[6]Dharana

[7]Dhyana

[8]Samadhi

[9]Ahisma

[10]Satya

[11]Brahmacharya

[12]Asteya

[13]Aparigraha

[14]Shaucha

[15]Santosha

[16]Tapas

[17]Svadhyaya

[18]Ishvara Pranidhanaنوع مطلب : مقالات، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 18 تیر 1398 08:11 ق.ظ
I know this site gives quality based posts and additional stuff,
is there any other web page which gives these kinds of data in quality?
دوشنبه 10 تیر 1398 08:45 ب.ظ
Hey, I think your website might be having
browser compatibility issues. When I look at your blog in Opera, it
looks fine but when opening in Internet Explorer, it
has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
Other then that, terrific blog!
پنجشنبه 16 خرداد 1398 09:10 ب.ظ
Hi to every body, it's my first visit of this blog; this website includes amazing and actually fine
material in favor of readers.
پنجشنبه 16 خرداد 1398 07:26 ب.ظ
Thanks for one's marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you could be a great author.

I will remember to bookmark your blog and will often come back in the future.
I want to encourage you to definitely continue your great writing, have a
nice weekend!
سه شنبه 14 خرداد 1398 09:58 ق.ظ
Wonderful work! That is the kind of information that should be shared across the internet.

Shame on Google for no longer positioning this publish upper!
Come on over and consult with my website . Thank you =)
جمعه 10 خرداد 1398 06:18 ق.ظ
I relish, cause I found exactly what I used to be taking a look
for. You have ended my four day lengthy hunt! God Bless you man. Have a nice day.
Bye
پنجشنبه 9 خرداد 1398 04:49 ب.ظ
Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your site?
My website is in the very same area of interest as yours and my visitors would
certainly benefit from some of the information you provide here.
Please let me know if this ok with you. Appreciate it!
چهارشنبه 8 خرداد 1398 03:43 ب.ظ
I used to be suggested this web site via my cousin. I'm no longer positive whether or
not this post is written via him as no one else recognize such certain approximately my
difficulty. You are amazing! Thanks!
سه شنبه 7 خرداد 1398 06:57 ب.ظ
When some one searches for his vital thing, so he/she needs to be available that in detail,
thus that thing is maintained over here.
چهارشنبه 25 اردیبهشت 1398 01:26 ب.ظ
Hi there to every , for the reason that I am in fact eager of reading this website's post to be updated daily.

It contains good information.
دوشنبه 23 اردیبهشت 1398 06:17 ب.ظ
I am regular visitor, how are you everybody? This article posted
at this web site is in fact nice.
دوشنبه 16 اردیبهشت 1398 10:53 ق.ظ
I would like to thank you for the efforts you have put
in writing this site. I am hoping to see the same high-grade blog posts from you in the future as well.
In truth, your creative writing abilities has motivated me to
get my own site now ;)
چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 08:53 ق.ظ
I got this site from my pal who informed me regarding this site and at the moment this time I am browsing this web page and reading very informative content
at this time.
چهارشنبه 21 فروردین 1398 12:31 ب.ظ
This is the right blog for anybody who would like to understand this topic.
You understand so much its almost hard to argue with you
(not that I really will need to…HaHa). You definitely put a fresh
spin on a topic that's been written about for a long
time. Excellent stuff, just excellent!
سه شنبه 13 فروردین 1398 11:25 ق.ظ
Great blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
A theme like yours with a few simple tweeks would really
make my blog jump out. Please let me know where you got your design. Cheers
یکشنبه 11 فروردین 1398 11:30 ق.ظ
Nice post. I was checking constantly this blog and I am inspired!
Extremely useful information specially the ultimate section :) I handle such info much.
I used to be seeking this certain info for a very lengthy time.
Thanks and best of luck.
شنبه 18 اسفند 1397 11:16 ق.ظ
bbbbbbbbbbbbbb
پنجشنبه 16 اسفند 1397 10:29 ق.ظ
thank for sharing, so good
پنجشنبه 16 اسفند 1397 10:28 ق.ظ
i very like post
شنبه 26 آبان 1397 05:58 ق.ظ
Sling tv coupons and promo codes for november 2018
You need to take part in a contest for one of the highest quality
sites on the net. I am going to highly recommend this web site!
Sling tv coupons and promo codes for november 2018
پنجشنبه 24 آبان 1397 01:17 ق.ظ
It's going to be finish of mine day, except before finish I am reading this enormous article to increase my knowledge.
چهارشنبه 23 آبان 1397 12:14 ب.ظ
hello!,I like your writing so much! proportion we keep up a correspondence more approximately your post on AOL?
I need an expert in this area to resolve my problem. May be
that is you! Having a look ahead to peer you.
شنبه 19 آبان 1397 04:13 ق.ظ
Wow! After all I got a webpage from where I be capable of truly take helpful information regarding
my study and knowledge.
شنبه 12 آبان 1397 01:25 ق.ظ
Great blog here! Additionally your site a lot up fast!
What host are you the usage of? Can I am getting your associate hyperlink in your host?
I want my website loaded up as fast as yours lol
دوشنبه 7 آبان 1397 02:26 ق.ظ
It's actually a cool and helpful piece of information. I am
glad that you shared this helpful information with us.
Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.
پنجشنبه 26 مهر 1397 02:12 ق.ظ
Hi there, just became alert to your blog through Google, and found
that it's really informative. I am gonna watch out for brussels.

I'll be grateful if you continue this in future.
A lot of people will be benefited from your writing.

Cheers!
پنجشنبه 12 مهر 1397 08:23 ب.ظ
Howdy! Do you know if they make any plugins to assist
with SEO? I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm
not seeing very good gains. If you know of any please share.
Many thanks!
سه شنبه 10 مهر 1397 12:47 ب.ظ
Hi there everyone, it's my first pay a visit at this website,
and article is actually fruitful in support of me, keep up posting these
content.
سه شنبه 10 مهر 1397 06:41 ق.ظ
Excellent post. I definitely appreciate this site. Stick with it!
دوشنبه 9 مهر 1397 11:03 ق.ظ
Awesome! Its in fact remarkable paragraph, I have got much clear idea on the topic
of from this piece of writing.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
موضوعات
آمار وبسایت
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

با عضویت در کانال تلگرام ما همیشه بروز باشید :)
برای ورود به کانال کلیک کنید / دانلود تلگرام نسخه ویندوز